Archiwizacja 2006

Z KdmWiki
Wersja z dnia 08:31, 18 sty 2010 autorstwa Ask (dyskusja | edycje) (1 wersja)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ADIC

We wrześniu 2006r. miała miejsce kolejna rozbudowa zasobów systemu archiwizacji we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Komputerowym. Centrum wzbogaciło się o nowoczesną i pojemną bibliotekę taśmową Adic Scalar 10k dostarczoną przez firmę Polcom z Krakowa.

Jedną z trzech głównych działalności Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego (WCSS) działającego na Politechnice Wrocławskiej jest świadczenie usług obliczeniowych dla środowiska naukowego. Obejmuje to między innymi zakup, opiekę i utrzymanie serwerów i stacji obliczeniowych. Nieodłącznym elementem sprawnego środowiska obliczeniowego jest bezpieczny i wydajny system składowania danych. Pod koniec roku 2004 w WCSS rozpoczęto tworzenie jednolitej infrastuktury w oparciu o sieć Fibre Channel umożliwiającej etapową rozbudowę systemu w przyszłości. Zakupiono 32-portowe przełączniki i macierze FC, wdrożono oprogramowanie umożliwiające współdzielenie tych zasobów dla maszyn obliczeniowych i system zarządzania hierarchicznym składowaniem danych (ang. HSM). Wybrano do tego celu oprogramowanie Tivoli Storage Manager firmy IBM.

TSM jest oprogramowaniem, którego podstawowym zadaniem jest umieszczenie danych na nośnikach fizycznych w taki sposób, aby zapewnić możliwość ich odtworzenia w sytuacjach awaryjnych. Odpowienio skonfigurowany przez administratora system zapisuje dane w wielu miejscach jednocześnie i w przypadku uszkodzenia dysku lub taśmy automatycznie odtwarza kopie z innych działających nośników. Dane o wyjątkowym znaczeniu można również umieścić na taśmie, pobrać z biblioteki i przenieść do odległej bezbiecznej lokalizacji lub np. sejfu.

Dotychczas do zapisu na taśmy WCSS wykorzystywało bybliotekę ATL 2640 wyposażoną w trzy napędy DLT i robota podłączanego do serwera archiwizacji interfejsem SCSI. Biblioteka osiągnęła swą maksymalną pojemność około 10TB bez kompresji przy 250 taśmach i posiadanej konfiguracji, a prędkość zapisu i odczytu na trzech napędach również nie przystawała do współczesnych wymagań. Nowa biblioteka, która w tym roku uzupełniła system archiwizacji, to przede wszystkim najnowsza technologia w zakresie archiwizacji, czyli cztery napędy LTO3 podłączane do sieci FC linkami optycznymi. Oznacza to pojemność 120TB bez kompresji przy 300 taśmach zakupionych razem z biblioteką. Obecną konfigurację biblioteki można łatwo rozbudować do 700 taśm i 36 napędów, a poprzez dostawienie kolejnych szaf można osiągnąć fenomenalne rozmiary i pomieścić ponad 10 tysięcy taśm, przeszło 300 napędów i dwa roboty w jednym urządzeniu.

Zakup biblioteki o tak dużych możliwościach rozbudowy w pełni zaspokaja aktualne potrzeby ośrodka w tym zakresie. Są to przede wszystkim dane użytkowników Centrum archiwizowane na bieżąco i kopie zapasowe systemów operacyjnych i ważnych danych ze wszystkich serwerów. W przyszłości będą to również dane związane z monitorowaniem ruchu sieciowego w węzłach seci WASK. Nowe urządzenie umożliwia również tworzenie bibliotek wirtualnych, dzięki czemu możliwe jest udostępnienie wydzielonej przestrzeni taśmowej dla osobnych przedsięwzięc takich jak np. biblioteka cyfrowa.