DFN 2008 w WCSS

Z KdmWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WCSS już po raz piąty uczestniczył w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. W 2008 roku zorganizowane zostały dwie imprezy w ramach pasażu Podróż w świat techniki oraz Informatyczne drogowskazy:

Podczas wykładu o wolnych źródłach wiedzy uczestnicy zapoznali się z definicją Wolnych Dóbr Kultury i podstawowymi wolnościami, którymi powinny charakteryzować się takie dobra. Dowiedzieli się także jakie praktyczne konsekwencje niosą ze sobą wolne licencje i jak korzystać z dzieł na nich udostępnianych. Na przykładzie Wikipedii omówione zostały dobre i złe przykłady wykorzystania.

Pokaz połączony z wycieczką po serwerowni Centrum cieszył się dużą popularnością. Łącznie w ciągu 1 dnia (22 września) odwiedziło nas ponad 180 osób, w tym głównie młodzież gimnazjalna i ze szkół średnich. Pierwszą część imprezy stanowił wykład o superkomputerach znajdujących się w Polsce i na świecie połączony z pokazem ich wykorzystania do obliczeń naukowych z zakresu dynamiki molekularnej i genetyki.

Prezentację zastosowań symulacji komputerowych w badaniach genetycznych przedstawił Wojciech Waga. Pokaz dynamiki molekularnej poprowadził dr Karol Langner z Instytutu Chemii Fizycznej i Teoretycznej PWr. Po prezentacji tematyki badawczej uczestnicy mieli możliwość zobaczyć kolejne etapy pracy: w jaki sposób przygotowywane są dane do obliczeń, jak obliczenia wstawiane są do kolejek na poszczególnych superkomputerach, oraz jak przebiega proces analizy uzyskanych w drodze obliczeń wyników. Ta część imprezy pozwoliła uzmysłowić uczestnikom znaczenie symulacji komputerowych we współczesnej nauce jak również zapoznać ze sposobem pracy naukowca wykorzystującego w badaniach komputery.

W drugiej części młodzież oprowadzona została przez administratorów po trzech serwerowniach Centrum, gdzie miała okazję zobaczyć na jakich maszynach obliczeniowych naukowcy przeprowadzają swoje obliczenia i dowiedzieć się więcej o ich parametrach technicznych. Administratorzy na bieżąco odpowiadali na ciekawe pytania dotyczące specyficznej budowy superkomputerów i klastrów.