KdmWiki:FAQ

Z KdmWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podstawowa część FAQ zaczerpnięta została z Wikipedii - polskiej encyklopedii internetowej.

To jest zbiór często zadawanych podstawowych pytań i odpowiedzi na temat KDMWiki. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie na tej stronie, poszukaj ich na: KDMWiki:Tworzenie haseł, KDMWiki:Edycja wzorów oraz KDMWiki:Mechanizm Wiki.

Możesz też, korzystając ze strony: KDMWiki:Pytania zadać nam jakieś pytanie, na które trudno było Ci gdzie indziej znaleźć odpowiedź. Postaramy się na nie odpowiedzieć najlepiej jak umiemy.

Pytania natury ogólnej

Czym jest Wiki?

Wiki to zbiór stron www, które mogą być oglądane i edytowane przez każdego internautę. Wystarczy kliknąć na link Edytuj lub Edycja tekstu tej strony albo inny sugerujący rozpoczęcie edycji. KDMWiki jest jednym z przykładów Wiki.

Jakie są cele KDMWiki?

Stworzenie platformy wymiany informacji o użytkownaiu serwerów KDM i nie tylko, poprzez współpracę wszystkich chętnych, użytkowników i administratorów KDM.

Dla kogo przeznaczona jest KDMWiki?

KDMWiki jest w zamyśle przeznaczona dla użytkowników KDM w WCSS. Jednak treści w niej zawarte mogą być pomocne także innym, z tego względu dostępna jest dla każdego. Każdy użytkownik KDM może być także autorem KDMWiki.

Kiedy została uruchomiona KDMWiki?

Pierwsza wersja KDMWiki uruchomiona została 18 marca 2005 r. Oficjalnie jej istnienie ogłoszone zostało 25 kwietnia 2005 na liście dyskusyjnej WCSS.

Kto jest właścicielem KDMWiki?

Właścicielem serwera, domeny oraz układu stron jest WCSS. Artykuły umieszczane przez autorów są objęte licencją GNU FDL i należą do materiałów typu Open Content.

Kto jest odpowiedzialny za artykuły umieszczone w KDMWiki?

Wszyscy autorzy! Innymi słowy to zbiorowa odpowiedzialność. Możesz zobaczyć, kto ostatnio poprawiał dany tekst, poprzez kliknięcie na link Historia u góry każdego artykułu. Każda strona ma swoją "podstronę" dyskusyjną, aby umożliwić przedyskutowanie problemu z innymi. To bardzo pomaga w szybkim usuwaniu błędów, niedokładności oraz nietrafnych sformułowań i jest cenione przez innych autorów.

Pytania na temat korzystania z KDMWiki

Kto może korzystać z KDMWiki?

Każdy i za darmo.

Czy mogę cytować artykuły KDMWiki?

Tak, pod warunkiem podania źródła. Warto pamiętać, że cytowanie to nie jest przepisywanie całych artykułów, tylko ich krótkich fragmentów.

A jeśli chcę wykorzystać cały artykuł?

To musisz objąć go licencją GNU FDL.

Jak odszukać dany artykuł w KDMWiki?

Korzystając z pola Szukaj, które jest u góry i na dole każdej strony. Więcej szczegółów na: KDMWiki:Przeszukiwanie

Pytania na temat udziału w pracach KDMWiki

Kto może uczestniczyć w pisaniu haseł w KDMWiki

Każdy zarejestrowany użytkownik, pod warunkiem, że będzie to robił z sensem i przestrzegał zasad.

W jaki sposób mogę wnosić swój wkład?

Poprzez tworzenie nowych oraz edytowanie już istniejących artykułów (szczegółowe informacje znajdziesz w poradniku).

Dlaczego miałbym chcieć wnosić swój wkład?

Bo jednym z najprostszych sposobów uzyskania większej ilości informacji z KDMWiki jest wpisanie tego, co się wie. Często wystarczy jedno sensowne zdanie, żeby komuś innemu zechciało się rozszerzyć temat.

Gdzie można podyskutować o KDMWiki?

Najlepiej na stronie Dyskusja:Strona główna. A jeśli chcesz o konkretnym artykule, to najlepiej na podstronie dyskusyjnej konkretnego artykułu.


Pozostałe pytania

Jak używać polskich liter (ogonków)?

Jak zilustrować artykuł?

Grafikę, która ma ilustrować jakiś artykuł powinieneś przesłać:

  • na KDMWiki, aby to zrobić wybierz z bocznego menu opcje Prześlij plik.

Uwaga: Możliwość przesyłania plików mają jedynie zalogowani użytkownicy.

Po przesłaniu pliku możesz umieścić go na stronie za pomocą wpisując w tekście artykułu np.:

[[grafika:Moj_plik.jpg|center|Mój plik]]

Uwagi

  • Obrazki przesyłane na serwer KDMWiki nie mogą naruszać niczyich praw autorskich.
  • Pamiętaj o opisaniu źródła pochodzenia ilustracji na stronie opisu grafiki (w polu "opis grafiki" podczas przesyłania lub później przez edycję strony otwartej po kliknięciu na grafice).

Nie mogę zapisywać stron

Pytanie: nie mogę zapisywać stron (lub stron powyżej pewnej wielkości), mimo, że nie jestem zablokowany, poza tą sprawą mam bezproblemowy dostęp do internetu. Mogę czytać strony, oglądać obrazki, wysyłać pocztę, używać FTP itp.
Odpowiedź: Kłopot może być sprawką Twojego dostawcy internetu, wyślij mu list z zapytaniem. Technobełkot w następnych zdaniach pomoże Ci go przycisnąć do muru:

zapytaj, czy Twój dostawca internetu nie ustawił proxy w ten sposób, że blokuje wysyłanie dużych ilości danych metodą POST. Jeśli używa serwera proxy squid to parametr konfiguracji nazywa się request_body_max_size.

Jeśli pojawia się jakaś informacja na temat błędu, to wklej ją całą do listu, zwłaszcza, jeśli zawiera słowo squid.

Mam pytanie, na które nie odpowiedziało mi FAQ

Jeśli w niniejszym FAQ nie znalazłeś na swoje pytania możesz je zadać na stronie KDMWiki:Pytania, a my postaramy się na nie odpowiedzieć.

Uwaga! Jeżeli jesteś tu nowy, przeczytaj również: